top of page

DÜŞEVİ 25 YAŞINDA

 

1998 Ahmet Sabri Karataş, Mehmet Çömez ve Cem Kaynar tarafından , Samsun’da kültürel yaşamı güzelleştirmek amacı ile, çağdaş, demokrat ve toplumcu ilkeler ile kurulan Düşevi Oyuncuları bu sezon 25. Yılını çeşitli etkinlikler ile kutlamaya başladı. 23 senedir Kültür ve Turizm Bakanlığından profesyonel proje desteği alan kurum eski gelenekten gelen ve yeni eklenen kadrosu ile Samsun’a Sanat Nefesi Üflemeye devam ediyor.

 

SAMSUN’UN SANAT MARKASI

Türk Tiyatrosu’na kazandırdığı özgün eserler, sahneye koyduğu oyunlar, gerçekleştirdiği projeler, düzenlediği turneler, katkı verdiği Tiyatro Örgütleri, yetiştirdiği öğrencileri, aldığı ödüller ve sahne hayatına , akademik hayata kazandırdığı meslektaşları ile Düşevi Oyuncuları 25. Yılında Samsun’nun bir sanat markası olmayı başardı.

 

DÜŞEVİ FAALİYET ALANLARI

1998 yılında kurulan Düşevi Oyuncuları, kuruluşundan itibaren kaybettikleri 2006 yılına kadar en önemli rehberleri Yekta Keçeli’nin de tavsiyesi ile bir “Kolej Tiyatrosu” gibi davranmayı ve sosyal oyunlar sahneye koymayı tercih etti. 2006 yılında ilk özgün oyun denemesi olan ve Düşevi’nin ulusal platformda tanınmasını sağlayan “3. Sayfadan Kadın Hikayeleri” oyunundan sonra repertuar tiyatrosu özellikleri ile hareket etmeye başladı. Kuruluşundan itibaren oyuncu yetiştirmek için yaptığı eğitim faaliyetleri, sonrasında çocuk ve gençlik drama kursları ile devam etti. Sonunda da 2022-2023 sezonunda “Özel Düşevi Tiyatro Kursu” adı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir okul oldu. 2007 yılında ATV’de yayınlanan “Parmaklıklar Ardında” dizisi için yaptığı çalışmalar sebebi ile ilk tohumları atılan DÜŞEVİ CAST, 2013 yılında kurulan DÜŞEVİ SANAT MERKEZİ, 2019 yılında açılan DÜŞEVİ SAHNE, 2022 yılında da “DÜŞEVİ TİYATRO OKULU” kuruldu.

 

25. YIL PROJELERİ

Düşevi Oyuncuları kuruluşunun 25. Yılında çeşitli etkinlikler yapıyor ve yapmayı planlıyor. Öncelik ile bu sene BİMARHANE,VİCDAN,SARDUNYA KOKAN KADINLAR,DİL YURDU adlı yetişkin oyunları ile , PALYAÇO JOY ve SAVAŞ DÜŞLERİMİ ÇALDI adlı çocuk oyunlarını Düşevi Sahne ve çeşitli sahnelerde oynuyor. Ayrıca “BİR TAHTIMIZ EKSİ MACBETH” adlı bir yeni oyunun da hazırlık çalışmaları devam ediyor. Her ay Tiyatroya emek vermiş ve kaybettiğimiz emekçileri oyun öncesi video görüntüler ile anıyor. “Tiyatro Anım Tiyatro Yaşamım” adlı proje ile de tiyatro anılarını anlatan emekçilerin videolarını Düşevi Oyuncuları youtube kanalında paylaşmaya devam ediyor. 24 Şubat Cuma 20.00 Büyükşehir Sanat Merkezinde de “DÜŞEVİ 25. YIL GECESİ” yapmayı planlıyor. 

 

 

Askıda Bilet kampanyası ile Tiyatro Gönüllülerinin aldıkları biletleri, tiyatroya ulaşma sorunu yaşayan özellikle gençler ve çocukları davet ederek bir çok insanı tiyatroya davet etmek istiyor.

 

DÜŞEVİ’DEN SAMSUN’A AÇIK DAVET

Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar yaptığı açıklamada “ Düşevi Oyuncuları kuruluşundan beri onlarca insanın direkt ve dolaylı emeği olan, desteği olmuş ve şu anda Eşim Ferda Kaynar ile birlikte yönettiğimiz bir kurum. Tiyatro, dizi, sinema, eğitim bizim işimiz , mesleğimiz. Ama bu meslek idealizim olmadan yapılamayacak, özveri olmadan devam edilemeyecek bir meslek. Bu sebeple Samsun’dan başlayıp, tüm Türkiye’ye yayılmasını hedeflediğimiz bir kamusal proje öneriyoruz.100. YILIN İYİLİĞİ adlı bir proje ; Düşevi Oyuncuları, Samsun Valiliği, İlgili Kurumlar, Belediyeler, Şirketler ve STK’lara açık bir çağrıda bulunuyor ; Askıda Bilet kampanyamız ile başlattığımız ve 186 adet şahsi, 200 adet kurumsal bir şirketin satın aldığı biletler ile devam eden kampanyamızı büyüterek çocuk, genç, yetişkin tiyatroya imkansızlık sebebi ile ulaşamayan herkesin sahneye gelmesini, oyun izlemesini hedefliyoruz. Bu konuda gücümüz ve zamanımız yettiğince Şirketlere ulaşmaya başladık. Reeder, Göksu Sigorta, Ramis Kuyumculuk,Turcell Superonline /Samline şirketlerinin verdiği maddi destek dışında Samsun Karadeniz Rotary Kulüp, Samsun Çocuk Koruma Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi gibi STK’ların organizasyon katkısı ile ilk tohumları attık ve toplam 210 çocuk, genç ve yetişkini tiyatroda ağırladık, ağırlamaya devam ediyoruz. Biz istiyoruz ki Kültür ve Turizm Bakanlığının geçen sezon başlattığı ve bu sezonda devam edecek 27-28 Mart 2023’de özellikle Anadolu’da yapılacak turneler ile belki de 100 bin civarı insan ücretsiz oyun izleyecek. Biz bunun Samsun’dan başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan bir proje olmasını istiyoruz. Tiyatro iyidir, insanı güzelleştirir” dedi.

 

Cem KAYNAR

Düşevi Oyuncuları GSY

İletişim : 0 532 694 94 84

25. YIL BASIN BÜLTENİ

bottom of page